2023.11.07 godz. 19:35 Katowice, Śląskie

Czy komornik mógł zająć całe konto?

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, zwracam się z pytaniem czy komornik mógł zająć całe moje konto firmowe, na którym były środki przeznaczone na spłatę ZUS i US. Odmówił mi odblokowania tych środków, mówiąc ze mógłby tylko odblokować środki na wypłaty pracowników a nie na ZUS i US Prowadzę jednoosobowa działalność gospodarcza. Z góry bardzo dziękuje za odpowiedz

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bartłomiej Skiba

Białystok, Podlaskie

Odpowiedział(a) dnia: 07 Lis 2023 22:50

W tej sytuacji komornik ma rację. W przypadku zajęcia rachunku bankowego związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą nie ma kwoty wolnej od zajęcia. Komornik może jedynie zezwolić na wypłaty z zajętego konta wynagrodzeń pracownikom na podstawi przekazanej mu listy płac.