2021.05.27 godz. 16:40 Poznań, Wielkopolskie

Jak działa esad

Wyjaśnienie sytuacji

Firma windykacyjna podała mnie do esadu w Lublinie. Esad odrzucił wniosek. Wcześniej automatycznie kierował sprawę po odrzuceniu wniosku do sądu właściwego mojemu miejscu zamieszkania. Jednak podobno od 2020 roku sąd już nie kieruje spraw automatycznie do sądu stacjonarnego. Moje pytanie brzmi- Ile czasu ma firma windykacyjna na założenie mi sprawy w sądzie stacjonarnym? Czy jest określony na to czas? Czy jeśli tego nie zrobi w określonym czasie to wyrok z esądu zostaje uprawomocniony i nie można już później się od niego odwoływać?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Artur Ślemp

Rzeszów, Podkarpackie

Odpowiedział(a) dnia: 27 Maj 2021 22:25

Na złożenie pozwu do Sądu właściwego wierzyciel ma 3 miesiące od dnia umorzenia postępowania przez tzw. E-Sąd.