2024.01.12 godz. 14:29 Łódź, Łódzkie

Gałęzie drzewa innej działki wchodzące w przestrzeń mojej działki.

Wyjaśnienie sytuacji

Proszę o poradę w sprawie usunięcia/podcięcia korony ogromnego drzewa, które znajduje się na działce drogowej należącej do gminy, sąsiadującej z moją działką rekreacyjną. Drzewo-sosna-znacznie pochyla się nad moją posesję, prawie cała korona jest jednostronna i zwisa nad moją działką, jej gałęzie wchodzą od granicy siatki w głąb działki na 5,30m. Podczas wiatrów łamią się, korona faluje, co zagraża bezpieczeństwu osób przebywających na działce. Gmina nie chce podciąć gałęzi ani usunąć drzewa. Co mogę zrobić w tej sprawie, aby gałęzie korony zostały podcięte, na jaki art. kc mogę powołać się.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 13 Sty 2024 13:16

W pierwszej kolejności powinien Pan wezwać właściciela do przycięcia części przechodzącej na Pana działkę i wyznaczyć termin. Dopiero po upływie terminu może Pan to zrobić samodzielnie na podstawie art. 150 kc