2022.02.05 godz. 08:06 Dzierżoniów, Dolnośląskie

Ile alimentów mogę płacić będąc na zasiłku chorobowym

Wyjaśnienie sytuacji

2 miesiące temu urodziło mi się dziecko, nie jestem z kobietą ktora je urodziła.Zaoferowałem jej 500zl, ale ona twierdzi że to zbyt mało. Niestety nie jestem w stanie na dzień dzisiejszy płacić więcej gdyż jestem na zasiłku chorobowym z powodu przewlekłej choroby rąk. Zasiłek chorobowy dostaje w wysokości 800zl. Mieszkam że swoją partnerka jej córka i naszym synem. W sumie można powiedzieć że jestem na utrzymaniu partnerki, gdyż 800 na za wiele nie starcza. Prawdopodobnie będziemy się sądzić. Chciałbym wiedzieć jakiej wysokości będę musiał płacić alimenty będąc w takiej sytuacji

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Światłowski

Tarnów, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 06 Lut 2022 12:45

Pani Mecenas, kwota 500 zł to kwota do której płaci fundusz. Kwota na dziecko zazwyczaj jest wyższa. Sąd bada sytuację majątkowa rodziców oraz stopień ich przyczynienia się do opieki. Niemniej faktycznie powinien Pan zbierać rachunki, wszystkie paragony na prezenty na rzecz dziecka, a także Pana dokumentacje medyczną. Jeżeli dojdzie Pan do porozumienia z Partnerką mogą Państwo ustalić wysokość alimentów ugodą zawartą przed mediatorem sądowym. Kwota alimentów będzie podwyższana w miarę wzrostu potrzeb dziecka.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 0% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)
Tak Nie

Prawnik

Aleksandra Balik

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 05 Lut 2022 10:17

Proszę płacić tyle ile Pan może, czyli 500 zł i zbierać dowody płatności alimentów (np. potwierdzenia przelewów). Kwota 500 zł to standardowa wysokość alimentów zasądzanych przez sądy na jedno dziecko.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 0% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)