2024.07.11 godz. 17:53 Gdynia, Pomorskie

Ile ma się czasu na kwestie spadkowe? Czy można to załatwić bez jednej osoby?

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Chciałam się zapytać, gdyż mój tata zmarł 30 maja 2024r, nie miał spisane testamentu, a posiadał konto bankowe, na którym były pieniądze (nie wiemy dokładnie ile) i był współwłaścicielem mieszkania, w którym żył razem z mamą(w którym aktualnie sama teraz mieszka). Ile ma się czasu na załatwienie spraw u notariusza bądź w sądzie? I co można zrobić w przypadku, gdy moja jedna siostra(włącznie ze mną jest 4 rodzeństwa+moja mama) nie jest zainteresowana załatwianiem spraw po śmierci bądź ociąga się co do załatwiania spraw spadkowych? Będę wdzięczna za poradę. Pozdrawiam

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 11 Lip 2024 18:12

Dzień dobry Zgodnie z art. 1015 § 1 Kodeksu cywilnego "Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania." Jeżeli nie złoży się oświadczenia w terminie, to oznacza przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Zatem ów termin jest istotny raczej przy odrzucaniu spadku. Skoro jedna ze spadkobierczyń nie kwapi się do załatwienia spraw spadkowych, to na razie możecie Państwo złożyć w sądzie wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Z wyrazami szacunku
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)