2021.10.10 godz. 01:42 Gliwice, Śląskie

Ile może wynieść grzywna za zdarzenie drogowe pod wpływem alkoholu i ucieczkę z miejsca zdarzenia?

Wyjaśnienie sytuacji

Popełniłam wykroczenie. Uderzylam w samochód cofając, przestraszyłam się i uciekałam, kierowca tego samochodu mnie gonił. Jechałam pod wpływem alkoholu policja mnie złapała, wydmuchałam 0,73 a potem na komisariacie 0,52 . Zabrali mi prawo jazdy i powiedzieli że będą wzywać ponownie i ustala grzywnę i jeśli się zgodzę na nią to obejdzie się bez sadu i właśnie zastanawiam się ile taka grzywna może wynieść. Nie pracuje, samotnie wychowuje synka to moja w ogóle pierwsza taka sytuacja z policja, leczę się psychicznie w ośrodku leczenia nerwic czy to są czynniki dzięki którym przychylniej spojrzą?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

dr Marcin Chowaniec

Czeladź, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 03 Lis 2021 18:56

Zgodnie z art. 178a k.k. kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Stan nietrzeźwości w rozumieniu kodeksu karnego zachodzi, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość. Okoliczności te mogą mieć wpływ na wymiar kary.