2024.09.20 godz. 11:54 Kraków, Małopolskie

Ile wstecz przed śmiercią może leżeć moment przekazania pieniędzy siostrze, aby zaliczyć go do ustawowego spadku?

Wyjaśnienie sytuacji

Moi rodzice przed śmiercią przekazali wiele pieniędzy na rzecz siostry i siostrzenicy. Ponadto suma około 100.000 zł została na koncie ojca (zmarl w 2016 roku) i zostala przelana na konto mamy tuz po śmierci ojca. Suma ta wkrótce została przelana dalej na konto siostry. Mama zmarla w 2022 roku. Oboje rodzice nie zostawili testamentu. Przekazane pieniądze nie były formalnie zadeklarowane jako darowizna, nie były nigdy opodatkowane. Złożyłam do sądu wniosek o stwierdzeniu nabycia spadku i czekam na wynik. Czy mam prawo jako druga córka do części pieniędzy przekazanych przez rodziców siostrze

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 21 Wrz 2024 13:03

W postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku sąd jedynie stwierdzi, kto nabyłspadek po zmarłych. Pani ma prawo do uzupełnienia zachowku - darowizny poczynione za życia spadkodawców wliczają się do wartości spadku.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 50% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)