2022.11.11 godz. 14:12 Piaseczno, Mazowieckie

ile wynosi minimalna pensja dla osoby w wieku 21lat bez statsu studenta?

Wyjaśnienie sytuacji

według informacji na stronach https://interviewme.pl/blog/najnizsza-krajowa https://poradnikpracownika.pl/-ukonczenie-26-roku-zycia-jak-to-wplynie-na-wyplate-pracownika wynosi ona 19,70 na rękę, a status studenta obniża koszty zatrudnienia po stronie zleceniodawcy, ale nie ma wpływu na minimalną pensję, jeżeli osoba ma mniej niż 25 lat. według mojego pracodawcy jednak moja pensja wynosi ona 19,70 bez podatków, czyli około 14,30 na rękę, lub 17,00 (zleceniodawca sam nie wie) w wyniku tego zleceniodawca raz płaci mi 19,70, raz 17,00, a raz 14,30. Proszę o zdefiniowanie mojej minimalnej pensji

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Agnieszka Wolnicka-Uranin

Ostrów Wielkopolski, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 15 Lis 2022 08:59

Osoba zatrudniona podstawie umowy zlecenie, która nie ukończyła jeszcze 26 roku życia, zwolniona jest z podatku dochodowego od osób fizycznych. Warunkiem jest nieprzekroczenie pierwszego progu podatkowego, co oznacza, że pracownik musi w ciągu roku zarobić mniej niż 85 628,00 złotych brutto. W przypadku braku statusu studenta należy naliczyć składki ZUS. Aby szczegółowo podać należne wynagrodzenie potrzeba więcej danych. Zapraszam do kontaktu z kancelarią.