2019.09.26 godz. 12:20 Elbląg, Warmińsko-mazurskie

Ile wynosi opłata sądowa od pozwu o zaległości w opłatach za wynajmowanie mieszkania.

Wyjaśnienie sytuacji

Córka wynajmowała mieszkanie w ramach umowy na czas określony. Najemca przestał opłacać uzgodniona kwotę najmu ora media. Po zakończeniu umowy najemca mieszkał jeszcze miesiąc bez prawa do zajmowania lokalu po czym wyprowadził się. Suma narosłych zaległości w opłatach wynosi 23000zł. Córka złożyła pozew do sadu. Ile powinna wynosić opłata sadowa w jej przypadku. Wyczytałem w internecie, że 300 zł., a pismo z sądu opiewa na dużo wyższą kwotę.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Maciej Cerajewski

Bydgoszcz, Kujawsko-pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 27 Wrz 2019 17:28

Dzień dobry, opłata od roszczeń majątkowych powyżej kwoty 20 000 zł wynosi 5% dochodzonego roszczenia. W tym przypadku opłata winna więc wynosić 1 150 zł.