2024.10.16 godz. 11:32 Oława, Dolnośląskie

Ilość dzieci z Ukrainy w placówkach przedszkolnych

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, moje wątpliwości wzbudza rekrutacja do Publicznego Przedszkola. Do grupy zostało zrekrutowanych 25 dzieci, w tym 7 dzieci z Ukrainy i kilkoro dzieci, gdzie jeden z rodziców jest z Ukrainy. Czy taka liczba dzieci pochodzenia ukraińskiego jest właściwa? Pojawia się ogromny problem z integracją. Dzieci z Ukrainy (a raczej rodzice) w żaden sposób nie chcą zintegrować się z Polakami. Posługują się tylko w języku ukraińskim. Jeżeli liczba dzieci z Ukrainy jest zbyt wysoka, gdzie mogę zgłosić swoje wątpliwości? Oczywiście dyrekcja uważa że rekrutacja przebiegła we właściwy sposób.

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Anna Krause

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 17 Paź 2024 15:05

Dzień dobry. Nie ma górnego limitu uczniów pochodzenia Ukraińskiego w danym oddziale/grupie/klasie. Przepisy ustalają tylko maksymalną ilość uczniów/dzieci w klasie/oddziale. W przedszkolu jest to właśnie 25 dzieci. Polecam podpowiedzieć dyrektorowi, aby zwrócił się do gminy/urzędu miasta o przydzielenie środków na asystenta międzykulturowego dla dzieci pochodzenia ukraińskiego. Życzę powodzenia :)
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)