2024.07.19 godz. 14:55 Stronie Śląskie, Dolnośląskie

Ingerencja jednego lokatora w części wspólne nieruchomości

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry Jeden z lokatorów wybił sobie z mieszkania na klatkę schodową kratkę wentylacyjną bez zgody pozostałych współwłaścicieli. Trwa spór co do legalności. Czy Ustawa o własności Lokali mówi o takim przypadku wprost lub w inny sposób? dziękuję

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 20 Lip 2024 21:16

Dzień dobry Art. 12 ust. 1 ustawy o własności lokali - dalej UWL - mówi "Właściciel lokalu ma prawo do współkorzystania z nieruchomości wspólnej zgodnie z jej przeznaczeniem.". Klatka schodowa nie jest ciągiem wentylacyjnym, więc jest to współkorzystanie z nieruchomości wspólnej niezgodnie z jej przeznaczeniem. Art. 13 ust. 1 UWL: "Właściciel [...] jest obowiązany [...] przestrzegać porządku domowego, uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, korzystać z niej w sposób nieutrudniający korzystania przez innych współwłaścicieli [...]." Z wyrazami szacunku
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)