2023.10.03 godz. 10:03 Krakowskie, Małopolskie

Brak umowy najmu

Wyjaśnienie sytuacji

Ja z synem : (14 lat) wynajmę mieszkanie od 2 lat.umowa najmu zakończyła się w sierpniu, a właścicielka mieszkania nie mode przynieść nową umowę. Karmi mnie obietnicami od 2 miesięcy. Dostaje pieniądze za czynsz. Jakie mam prawa w związku z tą sytuacją? Czy może prosto wyrzucić nas?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Robert Różycki

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 05 Lut 2024 11:48

Dzień dobry, w przypadku takiego milczącego przedłużenia umowy, należy traktować, że umowa najmu jest zawarta na czas nieoznaczony. W takim przypadku obowiązują okresy wypowiedzenia jak w Państwa umowie, a jak takich nie ma, to takie jak w ustawie tj. gdy czynsz jest płatny w odstępach czasu dłuższych niż miesiąc, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec kwartału kalendarzowego; gdy czynsz jest płatny miesięcznie - na miesiąc naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego; gdy czynsz jest płatny w krótszych odstępach czasu - na trzy dni naprzód.