2023.06.17 godz. 15:40 Warszawa, Mazowieckie

Czy?

Wyjaśnienie sytuacji

Jak bedzie liczona wartosc domu ktory przepisala w calosci testamentem mi moja babcia ? Nie duzy udzial posiada jej corka a moja ciocia ktora odziedziczyla po ojcu a moim dziadku. W testamencie jest wydziedziczona bez prawa do zachowku. Babcia a jej mama jeszcze zyje a ja chcialam na wlasny koszt przeprowadzic maly remont. Jak to wyglada od strony prawnej w chwili splaty jej z jej czesci? Czy sad wezmnie pod uwage to ze za wlasne pieniadze przeprowadzalam remont ? Czy bede musiala splacic ja od wartosci domu po remoncie?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 18 Cze 2023 18:37

Konieczne będzie postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku (niewykluczone, że wydziedziczona będzie chciała ppodważyć ważność testamentu). Następnie, po skutecznym nabyciu koneiczny będzie dział spadku wraz ze zniesieniem współwłasności. Wartość ustalana jest na chwilę orzekania, jednakże nakłady poniesione na remont mogą pomniejszać udział drugiego współwłaściciela. Zapraszam do kontaktu w tej sprawie: slawomir.suski@adwokatura.pl