2022.09.25 godz. 16:34 Łódź, Łódzkie

Jak będzie wyglądało dalsze postępowanie i jaka kara mi grozi?

Wyjaśnienie sytuacji

Mam 21, popełniłam moje pierwsze przestępstwo kradzieży. Łączna kwota wyniosła ponad 500 zł. W przyszłym tygodniu mam przesłuchanie dotyczące sprawy. Chciałam dowiedzieć się jak na nim odpowiadać, jak będzie dalej wyglądała sytuacja i jaka kara mi grozi. Bardzo żaluje mojego czynu, i bardzo stresuje mnie ta sytuacja.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 26 Wrz 2022 12:43

Dzień dobry, gdy chodzi o zwykłą kradzież kara wg art. 278 § 1 k.k. wynosi od 3 miesięcy do 5 lat, ale dzięki art. 37a k.k. możliwa jest też kara ograniczenia wolności od 3 miesięcy lub grzywna. Skoro to pierwsze przestępstwo to w mojej ocenie najbardziej możliwe są kara pozbawienia wolności w zawieszeniu lub któraś z kar wolnościowych (ograniczenie wolności lub grzywna), a nawet warunkowe umorzenie postępowania (art. 66 k.k.) - zależy od okoliczności i podejścia organów ścigania oraz Sądu. Jeśli sprawstwo jest oczywiste to warto przede wszystkim wyrazić skruchę. Pozdrawiam, adw. Michał Filec

Zmodyfikowano dnia: 26 Wrz 2022 12:46