2022.10.01 godz. 09:58 Białystok, Podlaskie

Jak długo trwają sprawy o alimenty? Jaka jest minimalna wysokość alimentów? Kto uiszcza opłaty sądowe? Jak wygląda podział opieki nad dziećmi bez rozwodu?

Wyjaśnienie sytuacji

W ubiegłą niedzielę mąż, będąc w pracy wraz ze mną nadużył alkoholu, wrócił do domu pijany. Rozpoczęła się awantura z domownikami. Krzyki obudziły dzieci i wywołały płacz. Teściowa w emocjach odepchnęła zięcia, przy czym w jego kierunku padały wulgarne wyzwiska. On to wszystko nagrywał i szantażuje nas, że oskarży nas o pobicie bo ma nagranie i zdjęcia sińców. Tej samej nocy Mąż spakował kilka najpotrzebniejszych rzeczy i pod wpływem alkoholu odjechał do swojego ojca. Chcę odciąć się od męża, ponieważ całkowicie straciłam zaufanie i poczucie bezpieczeństwa. Obawiam się o dzieci.

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Marcin Długaszek

Lublin, Lubelskie

Odpowiedział(a) dnia: 02 Paź 2022 14:38

Dzień dobry, to ile trwa sprawa o zasądzenie alimentów uzależnione jest od wielu czynników. Po złożonym pozwie, mąż będzie miał 14 dni na odpowiedź na ten pozew, potem dopiero postępowanie będzie mogło na dobre się zacząć. Myślę, że trzeba byc przygotowanym na kilka miesięcy, mając jednocześnie na uwadze to, że postępowanie może być znacznie opóźnione przez różnego rodzaju błędy popełniane z niewiedzy. Co do minimalnej kwoty alimentów - to nie istnieje coś takiego. Wysokość świadczeń uzależniona jest od potrzeb dziecka i możliwości zarobkowych rodzica (nie zarobków).
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)