2022.06.24 godz. 10:44 Poznań, Wielkopolskie

Jak działają kwestie spadkowe w sytuacji, gdy w skład majątku wchodzi nieruchomość?

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Wraz z mamą chcemy, żeby dom rodzinny pozostał w rodzinie. Ale część mojego rodzeństwa zakłada, że po jej śmierci sprzedamy dom i całość majątku zostanie podzielona po równo. Stąd moje pytania: 1. Jak wyglądałby podział majątku, gdyby jedno z dzieci było współwłaścicielem domu? Nie wiem jak rozumieć "spłacanie rodzeństwa". 2. Gdyby jedno z dzieci było jedynym właścicielem, to dom nie należałby już do majątku mamy? 3. Jeżeli nikt nie zostanie pominięty w testamencie i ruchomości będą podzielone po równo, to czy ktokolwiek może w jakikolwiek sposób domagać się sprzedaży domu? Pozdrawiam

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Michał Mikołajczak

Poznań-Grunwald, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 24 Cze 2022 14:15

Dzień dobry, w odpowiedzi na przedstawione pytania: 1) Proszę o wyjaśnienie, czy jedno z dzieci zostałoby współwłaścicielem domu jeszcze za życia mamy, czy też w wyniku spadkobrania, 2) Jeżeli za życia mamy nastąpiłaby darowizna na rzecz jednego z dzieci, to dom nie wszedłby już do spadku po mamie. Spadkobiercom mogłoby natomiast przysługiwać roszczenie o zachowek, 3) W celu przeniesienia własności domu na rzecz konkretnego spadkobiercy, należałoby uczynić tzw. zapis windykacyjny. W takim przypadku pozostali spadkobiercy również mogliby domagać się zachowku. Pozdrawiam
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)