2024.05.10 godz. 14:33 Szczecin, Zachodniopomorskie

jak eksmitować problematycznego nastolatka(rocznikowo 18 lat)

Wyjaśnienie sytuacji

Szanowni Państwo, kontaktuję się w sprawie dotyczącej mojego brata. Ma on jeszcze 17 lat, w październiku skończy jednak 18. W zeszłym roku miał problem z narkotykami. Chodził do szkoły prywatnej, jednak w związku z problemem nie zdał do następnej klasy, bo zwyczajnie do szkoły nie chodził. Od listopada jest czysty, jednak problem z jego zachowanie się nie zmienił. Mama opłaca nową szkołę prywatną do której nie chodzi, ma same zagrożenia. Płaci się duże pieniądze za jego leczenie psychiatryczne, jednak on nie przyjmuje leków. Jest agresywny, kradnie, w domu zostały znalezione woreczki i jakieś nieznane tabletki. Bardzo proszę o informację co można zrobić z tą sytuacją. Chciałybyśmy się całkowicie od niego odciąć i zrobić wszystko, aby wyszedł z domu. Prawo jest przeciwko nam, ponieważ zawsze kiedy prosi się o pomoc słyszy się, że jest on w takim wieku, że sam musi podjąć decyzję czy chce iść np. na leczenie, jednak kiedy problem jest poważny np. odnośnie kradzieży to mama jest wzywana i obarczana odpowiedzialnością, ponieważ jest on nieletni... Nie wiemy jak się do tego zabrać, jaki wniosek złożyć w sądzie itp. On nie chce się podjąć pracy, nie uczy się, w domu nie robi kompletnie nic. Czy jest możliwość eksmitowania go z mieszkania, całkowitego odcięcia się? Z góry dziękuję za odpowiedź, z poważaniem N. Smolna

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 03 Lip 2024 10:42

Dzień dobry W pierwszej kolejności proponuję udać się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i poprosić o pomoc. Następnie można też skorzystać z poradni zajmującej się uzależnieniami. Można też zgłosić sprawę na Policję albo do sądu rodzinnego - zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Z wyrazami szacunku