2022.11.09 godz. 15:33 Szczecin, Zachodniopomorskie

Jak formalnie przejąć spadek po śmierci matki

Wyjaśnienie sytuacji

Po śmierci ojca, oboje z siostrą, zrzekliśmy się swojej części spadku po ojcu na rzecz matki. Siostra zmarła 5 lat temu, a w tym roku, w lipcu, zmarła moja matka. I teraz - chciałbym formalnie przyjąć po niej spadek, aby w przyszłości móc np. sprzedać mieszkanie itp. Ale mam wątpliwość - czy mąż siostry i jej syn muszą teraz też składać oświadczenie o odrzuceniu spadku po mojej matce? W świetle tego, że wcześniej z siostrą odrzuciliśmy spadek po ojcu na rzecz matki, a siostra zmarła przed matką?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 11 Lis 2022 13:12

Skoro Pana siostra nie dożyła otwarcia spadku po śmierci matki, w jej miejsce "wchodzą" jej dzieci. Innymi słowy powołanymi do spadku po Pana matce będzie Pan oraz syn Pana siostry. W razie wątpliwości zapraszam do kontaktu