2024.10.04 godz. 15:25 Łódź, Łódzkie

Jak formalnie „zabezpieczyć” konkubinę

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Od kilku lat żyję w nieformalnym związku. Mieszkamy wspólnie w mieszkaniu własnościowym mojego konkubenta. Po śmierci partnera, mieszkanie ustawowo odziedziczą Jego dzieci. W jaki sposób mogę nabyć możliwość/prawo do bezkonfliktowego pozostania w dotychczasowym mieszkaniu (po śmierci partnera) do czasu znalezienia innego lokum? Dodatkowo podczas przeprowadzki chciałabym móc ewentualnie zabrać ze sobą rzeczy, które wniosłam do domu/które zakupiliśmy wspólnie/do których mam sentyment/różne drobiazgi itp. Jak i gdzie to wszystko można „zapewnić”? Relacje z dziećmi mam dość „chłodne”, dlatego spodziewam się problemów, jeśli nie umrę pierwsza.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Magdalena Borowik-Tomalska

Katowice, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 07 Paź 2024 16:41

Szanowna Pani, możliwe rozwiązanie, jest takie, że konkubent może dokonać darowizny 1/2 mieszkania na Pani rzecz. Tym sposobem będzie miała Pani czas na podjęcie dalszych czynności w sprawie (dzieci konkubenta będą miały miały prawo do dziedziczenia połowy mieszkania po ojcu i tym samym nie będą mogły Pani "wyrzucić"). Dodatkowo w polskim prawie eksmisję prowadzi się po przeprowadzonym postępowaniu sądowym, a przeprowadza ją komornik, czyli również sprawa nie dzieje się z dnia na dzień. Niemniej jest zdecydowanie mniej komfortowo. Z wyrazami szacunku, adw. Magdalena Borowik-Tomalska