2023.08.17 godz. 10:05 Bielsko-Biała, Śląskie

jak i kiedy zgłosić nowe dowody w sprawie o podwyższenie alimentów

Wyjaśnienie sytuacji

pozew złożyłam 12.2022, rozprawa została wyznaczona na 10.2023. 05.23 córka zaczęła leczenie u jednego specjalisty, a 07.23 u drugiego. Następnie 09.23 dojdzie czesne w szkole. Po drodze było jeszcze kilka mniej istotnych zmian w kosztach, więc chce przedstawić do sądu aktualny kosztorys uwzględniający w/w rzeczy. Czy wystarczy wniosek złożyć ustnie o przyjęcie nowych dowodów (kosztorys, potwierdzenia kosztów leczenia i czesnego) na początku rozprawy? Czy mam to zrobić od razu czy czekać aż zostanę wezwana do głosu na rozprawie? nie planuje zwiększać kwoty o którą złozyłam w pozwie. Mam zabezp

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Michał Marcinkowski

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 17 Sie 2023 12:05

Dzień dobry, w mojej ocenie lepszym rozwiazanie jest złożenie pisma przed rozprawą niż zaskakiwanie sądu na rozprawie. Sugeruję przygotowanie aktualnego zestawienia kosztów wraz z dowodami ich ponoszenia i złożenie tego wszystkiego pismem procesowym do sądu przed planowaną rozprawą. W piśmie należy uzasadnić, że jego złożenie jest konieczne dla przedstawienia aktualnej kwoty roszczenia o alimenty. W przypadku zwiększenia kwoty ponad tą złożoną w pozwie może być konieczne zaktualizowanie wartości przedmiotu sporu. W razie potrzeby pomocy proszę o kontakt: 782 500 607 lub kancelaria@poradca.pl.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)