2024.07.01 godz. 11:23 Lubań, Dolnośląskie

Jak korzystnie odejść z pracy w szkole?

Wyjaśnienie sytuacji

Jestem nauczycielem dyplomowanym z 36 letnim stażem pracy, zatrudnionym na czas nieokreślony. Obecnie przebywam na urlopie zdrowotnym na poratowanie zdrowia, urlop kończy się 1 września + urlop wypoczynkowy, więc powinnam wrócić do pracy 27 października 2024r. Zdecydowałam się dopiero teraz na przejście na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne ( spełniam warunki). W szkole uzyskałam informację, że muszę zwolnić się na zasadzie porozumienia stron, bo jestem nauczycielem mianowanym. Czy muszę się zwolnić w ten sposób?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 04 Lip 2024 17:58

Raczej tak. Inicjatywa rozwiązania stosunku pracy musi wyjść od nauczyciela. Wynika to z art. 4 ust. 1 pkt 3) ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych. Może więc to być wniosek o rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron, albo wypowiedzenie umowy o pracę. Świadczenie kompensacyjne przysługuje również nauczycielowi, gdy rozwiązanie stosunku pracy następuje z innych przyczyn, np. całkowitej lub częściowej likwidacji szkoły, zmiany planu nauczania itp. Również przy rozwiązaniu stosunku pracy po niewyrażonej zgodzie na przeniesienie w stan nieczynny. Z wyrazami szacunku