2021.06.02 godz. 21:21 Bydgoszcz, Kujawsko-pomorskie

Jak kupić najbezpieczniej nieruchomość z narzeczonym ? 50/50

Wyjaśnienie sytuacji

Będąc para chcemy kupić dom za 570 tys, - ja sprzedając swoje mieszkanie będę miała ok 300 tys(sprzedaje przed upływem 5 lat od nabycia), narzeczony by wziął kredyt na drugą połowę. Następnie po sprzedazy dotychczasowego mieszkania również na kredyt zostanie mu ok. 130/140 tys. Moje pytania: Czy bank wówczas ustala hipotekę na 1/2 nieruchomości ? Co w przypadku nie spłacania rat ? Czy w razie sprzedaży otrzymam swoją połowę wartości nieruchmosci? Chciałabym ponieść minimalne ryzyko, owszem ślub planujemy w przyszlosci lecz z intercyzą

Odpowiedzi prawników:

Magister prawa

Patrycja Murawska

Lublin, Lubelskie

Odpowiedział(a) dnia: 04 Cze 2021 17:07

Przy zakupie na kredyt w zasadzie nie jest praktykowane wskazywanie w umowie zakupu (akt notarialny) zasad spłaty kredytu (rat, terminu itp.). Wskazywane jest, że część pieniędzy będzie z kredytu, w jakim banku, w jakim terminie ma nastąpić zapłata reszty ceny finansowanej kredytem. W praktyce może być wiele rozwiązań: Umowa wstępna kredytowa, umowa wstępna zakupu, umowa kredytowa, i in. W związku z tym, ze hipoteka ustanowiona będzie już w umowie kredytowej, nie ma co tego powtarzać.

Zmodyfikowano dnia: 04 Cze 2021 17:07