2022.03.01 godz. 08:43 Szczytkowice, Dolnośląskie

Jak mogę dodać majątek osobisty do majątku wspólnego małżonków, który otrzymałam od rodziców na podstawie umowy darowizny przed zawarciem związku małżeńskiego?

Wyjaśnienie sytuacji

W lipcu 2021 r. otrzymałam od rodziców na podstawie umowy darowizny działkę budowlaną, spisaną na podstawie aktu notarialnego, w sierpniu 2021 r. wyszłam za mąż. W tym roku wraz z mężem rozpoczynamy budowę domu. W związku z tym chciałabym, aby mój mąż stał się również właścicielem tej nieruchomości (działka), na której będzie stał nasz wspólny dom, który według prawa stojąc na działce należącej wyłącznie do mnie będzie stanowił tylko moją własność, a nie wspólnotę małżeńską, a środku na budowę będą wspólne. Kancelaria notarialna zaproponowała spisanie umowy rozszerzającej wspólność majątkową, lecz znalazłam zapis ze zgodnie z art. 49 § 1 ustawy z 25.02.1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. z 2020 r. poz. 1359) – dalej k.r.o. nie można przez umowę majątkową małżeńską rozszerzyć wspólności na: 1) przedmioty majątkowe, które przypadną małżonkowi z tytułu dziedziczenia, zapisu lub darowizny. W jaki sposób najlepiej postąpić, aby mąż również nabył prawo do działki budowlanej, która w chwili obecnej stanowi tylko własność jednego małżonka.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Łukasz Raczyński

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 02 Mar 2022 10:45

Wskazany przez Panią przepis art. 49 par. 1 nie dotyczy rzeczy nabytych przed zawarciem umowy rozszerzającej wspólność i wchodzących w skład Pani majątku osobistego. Zatem proszę udać się do notariusza i zawrzeć zaproponowaną umowę.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)