2020.08.10 godz. 13:03 Gorzów Wielkopolski, Lubuskie

Jak mogę dowiedzieć się czy zostało rozpoczęte postępowanie karne wobec mojej osoby lub sprawa została zgłoszona na policję i prokuraturę?

Wyjaśnienie sytuacji

Korzystałem z usługi i napisałem opinię na forum internetowym. Według mnie opinia nie obrażała, a opisywała przebieg całej sytuacji, wykonanej usługi. Zauważyłem że osoba, która świadczy usługi na swojej stronie www dołączyła informacje odnośnie mojej opinii i zamieściła informację że opisywanie jej lub usług zostanie skierowane do prokuratury lub na policje jako wykroczenie. Osoba ta nie zna moich danych osobowych, ale wie jak wyglądam, zna mój numer telefonu oraz o opinii zamieszczonej na forum internetowym. Poprosiłem administratora forum o usunięcie opinii i nie wiem co dalej.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marzena Klimczak

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 10 Sie 2020 19:33

raczej będzie ciężko się dowiedzieć czy zostało rozpoczęte postępowanie karne. Jeżeli tak się stanie, to na pewno zostanie Pan przesłuchany. Nie wiem o co chodzi tej osobie, jaki zarzut Panu mogłaby postawić, ale według mnie to może być zniesławienie (art. 212 kk) lub zniewaga (art. 216 kk). Jednak to nie są wykroczenia. Ściga się te przestępstwa z oskarżenia prywatnego, czyli zainteresowana osoba musi sama sporządzić akt oskarżenia do sądu. Wtedy na pewno Pan zostanie poinformowany o takim postępowaniu.

Zmodyfikowano dnia: 10 Sie 2020 19:34