2020.09.02 godz. 08:30 Oświęcim, Małopolskie

Jak mogę odmówić składania zeznań po złożeniu zawiadomienia na policji w sprawie znęcania się męża nade mną - przemoc psychiczna i fizyczna.

Wyjaśnienie sytuacji

Złożyłam zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa znęcania się nade mną przez męża. Mąż posiada Niebieską Kartę. Chciałabym teraz odmówić składania zeznań tak żeby złożone przeze mnie zeznania nie mogły być użyte. Wiem że jeżeli odmówię zeznań na pierwszej rozprawie (dopiero trwa dochodzenie) to nie będą użyte zeznania z zawiadomienia. W jaki sposób mogę to zrobić na etapie postępowania policji? Nie chcę żeby trafił do aresztu tymczasowego, itp. Nie jesteśmy razem już i nie będziemy, chcę zakończyć ten etap jednak bez sądów, jego wyroku. To jest moja dobrowolna decyzja.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Anna Babiak

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 02 Wrz 2020 11:26

Dzień dobry, prawo zezwala na cofnięcie wniosku o ściganie (art 12 § 3 k.p.k.) W postępowaniu przygotowawczym zgodę na cofnięcie musi wyrazić prokurator. Pozdrawiam, adwokat Anna Babiak
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)