2021.06.27 godz. 20:43 Chrzanów, Małopolskie

Jak mogę odzyskać zaległe alimenty od ojca?

Wyjaśnienie sytuacji

Mam 20 lat i studiuję dziennie poza miastem zamieszkania (muszę wynajmować pokój). Pracuję, ale mój dochód miesięczny nie jest wystarczający, żeby utrzymać się samodzielnie i różni się zależnie od miesiąca. Mojego ojca nigdy nie znałam. Ma nawet odebrane prawa rodzicielskie. Niestety zasądzonych alimentów prawie nigdy nie płacił, przez jakiś czas dostawałam je z FA, ale ponieważ i ja, i mama pracujemy, to nie opłaca mi się składać tam wniosków, bo na pewno dochód na osobę zostanie przekroczony. Czy jest jakiś sposób, w jaki mogłabym zacząć odzyskiwać chociaż te zaległe alimenty? Źle mi z tym, że on ucieka od odpowiedzialności całe moje życie, a ja zamiast skupić się na studiach muszę również pracować, bo mama nie byłaby w stanie sama mnie utrzymać. Co mogę zrobić?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marta Rozwadowska-Kucka

Starogard Gdański, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 28 Cze 2021 13:45

Niealimentacja jest przestępstwem. Może Pani złożyć zawiadomienie do prokuratury. Jak rozumiem postępowanie egzekucyjne sie toczy, lecz egzekucja jest bezskuteczna.