2021.09.28 godz. 00:46 Wrocław, Dolnośląskie

Jak mogę sądownie dochodzić o spłatę mojej własności, potwierdzonej notarialnie, od konkubenta mojej siostry? Chcę przepisać na 2 siostrzenice moją część.

Wyjaśnienie sytuacji

Wraz z siostrą odziedziczyłyśmy mieszkanie 50% / 50% Ula, pod koniec 2019 została przez konkubenta wyrzucona z domu, z niepełnosprawnym dzieckiem, będąc w ciąży. Sprawa o przemoc została oddalona, ale sprawa o alimenty już nie. Nasze mieszkanie zajmuje ona i jej dwoje dzieci. Ich ojciec to majętny człowiek z bogatej rodziny. Jego ojciec - kiedyś - obiecał, że wnuczki będą mieć swoje mieszkania. Konkubent powinien mieć obowiązek zapewnienia dachu nad głową swoim dzieciom. Najprościej będzie gdy dostanę w postaci gotówki swoje 50% od niego i przepiszę lokum na siostrzenice. Mogę wnioskować?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 28 Wrz 2021 18:05

Dzień dobry, niestety nie ma możliwości żeby dochodziła Pani takich kwot od byłego konkubenta siostry. To jest własność Pani oraz siostry, więc tylko Panie możecie dysponować prawem własności tego lokalu, zaś konkubent ma obowiązek bieżącego utrzymania dziecka i to jest właśnie wyrażone w zasądzonych alimentach. Możliwe do rozważenia jest umowne przeniesienie własności na siostrzenicę z zobowiązaniem się do zapłaty na Pani rzecz przez ojca lub dziadka dziecka, ale do tego będzie konieczna wola ojca lub dziadka dziecka. Pozdrawiam, adw. Michał Filec