2021.08.10 godz. 23:59 Zabrze, Śląskie

Jak mogę uniknąć długów po mamie ś.p jeżeli chce wziąsc jej nazwisko rodowe

Wyjaśnienie sytuacji

Chciałbym zmienić nazwisko obecne na nazwisko rodowe matki. Mama zmarła ponad rok temu a miała długi. I obawiam się tego i nie chce aby po zmianie nazwiska długi nie przeszły na mnie. I zapytanie jest takie czy mogę coś zrobić np.zrzec się spadku czy coś w tym stylu aby nie zostać obciążony tym wszystkim

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Zenon Depta

Rybnik, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 13 Sie 2021 08:09

Zmiana nazwiska nie ma związku z dziedziczeniem. Ale skoro mama zmarła ponad rok temu i nie złożono w odpowiednim czasie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, to spadek został przyjęty z tak zwanym dobrodziejstwem inwentarza. Oznacza to, że spadkobierca odpowiada do wysokości wartości aktywów spadku (na przykład wartości pozostawionego domu). Aby jednak taka ochrona mogła zaistnieć konieczne jest sporządzenie i złożenie w sądzie spadku wykazu lub spisu inwentarza.