2022.10.07 godz. 09:11 Warszawa, Mazowieckie

Jak mogę uregulować sprawy opieki na dziećmi?

Wyjaśnienie sytuacji

Rozstałam się z partnerem, mamy razem dwójkę dzieci w wieku rok i 3 lata. Od miesiąca co tydzień zamieniamy się opieką nad dziećmi. Chciałabym, aby opieka została przyznana mi i żeby dzieci były ze mną. Wiem że partner będzie walczył o opiekę. Czy powód rozpadu związku ma znaczenie w tej sprawie?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bartłomiej Skiba

Białystok, Podlaskie

Odpowiedział(a) dnia: 07 Paź 2022 10:19

Nie ma znaczenia. Sąd w takich sprawach kieruje się dobrem małoletnich dzieci, a decydujące są takie ustalenia jak: z którym z rodziców dzieci są bardziej związane emocjonalnie, który z rodziców daje większa gwarancję należytej dbałości o wychowanie i utrzymanie dzieci czy też który z rodziców ma większe kompetencje wychowawcze. W większości tego typu spraw gdy rodzice nie są w stanie się polubownie porozumieć przeprowadzany jest dowód z opinii Opiniodawczego Zespołu Specjalistów Sądowych w składzie psycholog i pedagog.