2021.11.23 godz. 14:40 Lubaczów, Podkarpackie

Jak mogę włączyć nieruchomość do majątku wspólnego?

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, sytuacja pokrótce taka: Polka w związku małżeńskim z obywatelem Ukrainy w tej chwili ubiegamy się o kartę stałego pobytu dla męża. Mieszkamy w strefie nadgranicznej i chcemy kupić mieszkanie również w strefie nadgranicznej. W związku z tym, że mąż nie ma jeszcze karty stałego pobytu żona bierze na siebie kredyt hipoteczny na zakup mieszkania, żeby nie czekać i nie stracić okazji na zakup. Oczywiście podpisujemy rozdzielność majątkową, bo tego od nas wymagają i nieruchomość zapisywana jest tylko ma żonę. Co zrobic teraz zeby mieszkanie było tez na męża kiedy dostanie już karte stałego ?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Michał Mikołajczak

Poznań-Grunwald, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 25 Lis 2021 10:17

Dzień dobry, w opisanym przez Panią przypadku konieczne będzie zawarcie w formie aktu notarialnego umowy majątkowej małżeńskiej, na podstawie której nastąpi rozszerzenie wspólności majątkowej (art. 47 par. 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Po zawarciu umowy nieruchomość wejdzie do majątku wspólnego Pani oraz męża. Zgoda banku na dokonanie tego rodzaju czynności nie jest wymagana (kredytobiorca powinien jedynie powiadomić bank o takiej sytuacji).