2022.03.16 godz. 09:40 Racibórz, Śląskie

Jak mogę wymeldować i eksmitować obcą osobę z mojego domu

Wyjaśnienie sytuacji

Moja siostra mieszkała ze swoim partnerem w moim domu i byli zameldowani. Siostra zmarła a on nie chce się wymeldować i wyprowadzić z domu. Dom jest mały, tylko 2 pokoje a ja jestem osobą niepełnosprawną, nie mam prywatności ani intymności. Używa wszystkich moich rzeczy w domu, mebli i całego wyposażenia, niszczy i zostawia po sobie brud. Śpi w mojej sypialni, ja muszę spać w salonie na sofie, robi awantury, grozi mi i nie chce się wyprowadzić, boję się tej osoby. Nie mamy żadnej umowy i nie pokrywa kosztów związanych z eksploatacją domu i wyposażenia, opłaca tylko prąd, wodę, światło i gaz.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 16 Mar 2022 13:25

Dzień dobry, z Pana opisu wynika, że może Pan złożyć wniosek z art. 11a ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie o opuszczenie lokalu przez tę osobę wraz z zakazem zbliżania się do mieszkania. Można przy tym łącznie wnosić o zabezpieczenie wniosku, aby ten mężczyzna wyprowadził się już w trakcie postępowania. Zaletą tej ścieżki jest fakt, że nie obejmują jej aktualne ograniczenia covidowe, które utrudniają eksmisję niechcianych lokatorów. Odnośnie meldunku to już kwestia wtórna, nie tworzy on prawa do korzystania z lokalu. Pozdrawiam, adwokat Michał Filec
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)