2024.07.09 godz. 14:31 Warszawa, Mazowieckie

Jak mogę złożyć wniosek do sądu o zaległe opłaty za wynajem mieszkania

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry W dniu 09.05.2022 wynajęłam mieszkanie małżeństwu na czas nieokreślony z miesięcznym okresem wypowiedzenia (w formie pisemnej na adres lub e-mail wynajmującego). W dniu 15.04.2024 wysłałam sms co do zapłaty za miesiąc kwiecień, na co otrzymałam odpowiedź, że oni się wyprowadzili, 16.04.2024 spotkałam się z nimi i poinformowałam, że trzeba napisać wypowiedzenie. W dniu 24.05.2024 otrzymałam wypowiedzenie z datą marzec 2024 (list polecony zwykły bez potwierdzenia odbioru) najemcy odmówili dwukrotnie podpisania protokołu zdawczo-odb. oraz zapłaty 04-06.2024. Wymazane ściany farbami...

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 09 Lip 2024 21:50

Dzień dobry Skoro 24 maja 2024 r. otrzymała Pani wypowiedzenie, to najem zakończył się 24 czerwca 2024 r., chyba, że umowa przewidywała wypowiedzenie na koniec miesiąca. Do tego czasu może Pani żądać wszelkich opłat zgodnie z umowa najmu. W pierwszej kolejności wskazane jest wysłanie przedsądowego wezwania do zapłaty do najemców z potwierdzeniem odbioru (żółta kartka). Jeżeli opłaty nie zostaną wniesione, to można złożyć pozew do sądu o zapłatę. Należy w nim opisać całą sytuację i wskazać jakiej kwoty Pani się domaga. Z wyrazami szacunku