2024.08.28 godz. 06:40 Warszawa, Mazowieckie

Jak najkorzystniej dla obu stron rozwiązać sytuację podziału kosztów i przychodów z mieszkania na dwóch współwłaścicieli, z których jeden nie ma dochodu?

Wyjaśnienie sytuacji

Jesteśmy z siostrą współwłaścicielkami mieszkania (wartość 696 tys. zł).Zdecydowałam się zaciągnąć kredyt na jego remont (145 tys. zł na 25 lat). Siostra (student) jest jedynie poręczycielem i nie ponosi żadnych kosztów. Obecnie mieszkanie można by wynająć za ok. 2000 zł miesięcznie. Czynsz wynosi 850 zł i do tego dochodzą opłaty, które pokrywam ja(+rata kredytu ok. 1200 zł). Mieszkanie czeka na remont, po którym planuję tam przez jakiś czas mieszkać, a następnie chciałabym je wynająć (pewnie za ok.3500 zł miesięcznie). Zgodnie z przewidywaniami powinno być warte po remoncie ponad 900 tys.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Michał Pałka

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 29 Sie 2024 19:54

Dzień dobry! Istnieje wiele możliwości ułożenia się między współwłaścicielami. Możliwa jest np. pożyczka, która będzie spłacana z przyszłych zwiększonych przychodów z nieruchomości (wyższego czynszu). Należy się jednak wtedy liczyć z podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Rozpisanie wszystkich opcji przekracza możliwości tego kanału komunikacji.