2024.01.04 godz. 09:11 Wysokie, Podlaskie

Jak napisać sprzeciw o spłatę w całości czy w części

Wyjaśnienie sytuacji

Dostałam nakaz upominawczy z sądu rejonowego z nie jest mnie stać na spalte długu jak mogę napisać sprzeciw w całości czy w czesci

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Łukasz Światłowski

Łódź, Łódzkie

Odpowiedział(a) dnia: 04 Sty 2024 09:36

Postępowanie upominawcze jest odrębną formą procesu cywilnego. Zakłada rozstrzygnięcie przez Sąd w oparciu wyłącznie o dowody przedstawione przez powoda. W przypadku postępowania upominawczego przewidziano tzw. przesłanki negatywne, które skutkują oddaleniem pozwu. Jeżeli, więc z treści pozwu wynika, że 1) roszczenie jest oczywiście bezzasadne; 2) twierdzenia co do faktów budzą wątpliwość; 3) zaspokojenie roszczenia zależy od świadczenia wzajemnego, to Sąd nie wyda nakazu zapłaty. Na tych podstawach powinna pani oprzeć swój sprzeciw.