2020.08.07 godz. 21:59 Krosno Odrzańskie, Lubuskie

Jak odrzucic spadek w imieniu małoletniego za granicą?

Wyjaśnienie sytuacji

Zmarl moj ojciec. Odzrucilam spadek. Wraz z rodziną mieszkam w Niemczech. Córka ma meldunek niemiecki oraz tam się urodziła. Chcialabym odrzucić spadek w jej imieniu w Polsce. Co powinnam zrobic? Córka ma obywatelstwo polskie, ja z mezem rowniez. Ja posiadam tez meldunek polski.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Karolina Gawlik

Dębica, Podkarpackie

Odpowiedział(a) dnia: 14 Sie 2020 10:23

należy jak najszybciej wystosować wniosek do sądu o wyrażenie zgody na dokonanie czynności przekraczającej zarząd zwykły majątkiem dziecka. We wniosku należy uprawdopodobnić, że przyjęcie spadku pozostaje w sprzeczności z dobrem i interesem dzieci. Wniosek musi być opłacony. W przypadku dziecka które mieszkaj za granicą sądem właściwym do rozpatrzenia sprawy będzie Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy.Po uprawomocnieniu się zezwolenia sądu opiekuńczego w formie postanowienia należy złożyć przed notariuszem lub sądem oświadczenie o odrzuceniu spadku przez dziecko.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)