2023.09.05 godz. 16:37 Katowice, Śląskie

Jak odzyskać niewypłacone wynagrodzenie

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Mam pytanie w temacie prawa pracy. Wykonywałam zlecenie dla jednej firmy - początkowo bez umowy bo jej podpisanie ciagle się przeciągało z powodu braku możliwości spotkania ( praca głównie zdalna) pierwszy przelew za prace przyszedł na czas. Natomiast po drugim miesiącu nie dostałam wynagrodzenia i kontakt z pracodawca się urwał. Umowa jest podpisana jednostronnie tylko przeze mnie - nie wysłali odesłanej przez pracodawcę umowy zlecenie. Ja w tym czasie cały czas wykonywałam prace dla firmy i do dnia dzisiejszego nie otrzymałam wynagrodzenia za miesiąc czerwiec. Jedyne potwierdzenie jakie posiadam, to kilka maili w temacie wykonywanej pracy i połączenia telefoniczne od pracodawcy, oraz potwierdzenie ubezpieczenia z ZUS + moje wysłane zestawienie godzin pracy. Czy jest w tym przypadku szansa na to, żeby pracodawca wypłacił zaległe wynagrodzenie? Jak wyglada ewentualnie kwestia odzyskania pieniędzy?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Katarzyna Papiorek

Tarnowskie Góry, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 06 Wrz 2023 11:46

Dzień dobry, tak, jest szansa - moim zdaniem całkiem spora. Należy w pierwszej kolejności wezwać zleceniobiorcę pisemnie do zapłaty - może Pani zażądać odsetek. W dalszej kolejności zalecam złożenie pozwu do Sądu.