2020.11.03 godz. 00:50 Pleszew, Wielkopolskie

Jak odzyskać pieniądze od byłego partnera?

Wyjaśnienie sytuacji

Trzy lata temu rozstałam się z partem. Był to związek nieformalny. W tym czasie wspierałam rozwój firmy byłego partnera płacąc m.in raty leasingu. Zakupiłam też przedmioty, które pozostają w jego użytkowaniu. W czasie związku moje dochody ponad dwukrotnie przewyższały dochody partnera. Przedmioty zakupione były na raty na moje nazwisko. Część rat leasingu była spłacona bezpośrednio z mojego konta osobistego na konto leasingu. Pod koniec związku wzięłam kredyt konsolidacyjny na poczet wspólnych wydatków niestety umowa była sporządzona na mnie. Jak mogę odzyskać zainwestowane pieniądze?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Agnieszka Wolnicka-Uranin

Ostrów Wielkopolski, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 29 Lut 2024 13:16

dzień dobry, wezwać pisemnie do zapłaty. W przypadku braku reakcji skierować sprawę do Sądu. Pozdrawiam Agnieszka Wolnicka-Uranin tel. 607153023 e-mail agnieszka@kancelaria-uranin.pl
Tak Nie

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 28 Lut 2024 16:50

Dzień dobry, można dochodzić zwrotu takich kwot przede wszystkim na podstawie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu. Do rozważenia jest też alternatywnie żądanie wydania zakupionych przedmiotów przy uznaniu, że są Pani własnością. Jeżeli były partner nie odda dobrowolnie zainwestowanych pieniędzy, to wówczas można złożyć pozew o zapłatę. Duże znaczenie będą miały posiadane dowody na tak przekazywane pieniądze (przelewy, świadkowie itp.) W razie potrzeby poprowadzenia tego typu sprawy zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam, adw. Michał Filec