2021.10.14 godz. 11:56 Warszawa, Mazowieckie

Jak podzielic obowiazek utrzymywania dziecka przy rozwodzie?

Wyjaśnienie sytuacji

Jak policzyc koszty utrzymywania dzieci w przypadku rozwodu? Ojciec dzieci upiera sie, ze koszty powinny dzielic sie po polowie. Wedlug mnie nie jest to sprawiedliwe, gdyz to ja spedzam z dziecmi wiekszosc czasu (mieszkaja ze mna). Ojciec dzieci zarabia ok 8.000 netto, teraz placi na 2 dzieci po 500 zl na kazde, dzieci przebywaja z nim 2 weekendy w miesiacu (kazdy od pt popoludnia do poniedzialku rano) plus dwa popoludnia w tygodniu (ok. 4 godziny takie jedno spotkanie). Wedlug moich obliczen koszt utrzymania dziecka miesiecznie to ok 1600 zl/dziecko(dz. 5 i 3 lata) Moje zarobki to 2100 netto

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Martyna Borkowska

Siedlce, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 21 Paź 2021 13:34

Witam serdecznie, oboje Państwo macie rację. Mąż w tym znaczeniu, że co do zasady obowiązek jest dzielony po 1/2 a Pani w tym zakresie, że obowiązek utrzymania może w całości lub części polegać na osobistych staraniach zwłaszcza opiece nad dzieckiem. Z opisanych przez Panią okoliczności wynika, że pomiędzy Państwem istnieje znaczna dysproporcja w zarobkach i głównie Pani zapewnia opiekę dzieciom wobec czego nie sposób mówić o obowiązku łożenia jednakowych kwot. Ojciec dzieci jest obowiązany do łożenia wyższych kwot od Pani.