2022.07.27 godz. 11:43 Wałbrzych, Dolnośląskie

Jak postąpić w takiej sytuacji? Co robić? Nie chcę ciągać się po sądach jako świadek zdarzenia. Wolałabym zamknąć całą sytuację.

Wyjaśnienie sytuacji

Dwa miesiące temu sąsiad pobił swoją partnerkę. Gdy usłyszałam przeraźliwe krzyki kobiety zadzwoniłam na policję. Kobiecie udało się uciec z domu, zabezpieczyłam ją i zaczekalam, na przyjazd policji i pogotowia. Wczoraj dostałam list z komisariatu w którym podano datę w której mam się stawić na komisariacie jako świadek zdarzenia. Nie ukrywam, ze bardzo nie chcę chodzic po sądach jako świadek. Nie znam ani sąsiada, ani pobitej dziewczyny. Czy mogę coś robić, aby uniknąć rozpraw sądowych i ciągłego chodzenia po komisariatach? Nie chcę zeznawać, ze względu na duża ilość prywatnych problemów.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Przemysław Plewiński

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 05 Sie 2022 18:37

Nie da się. Już po wstępnym opisie sprawy wynika, że jest Pani dosyć istotnym świadkiem. Gdybym był prowadzącym postępowanie to bym nie odpuścił Pani przesłuchania. Należy tylko zwrócić Pani uwagę, że jeżeli nie stawi się Pani na przesłuchanie to może zostać na panią nałożona grzywna. Jeżeli będzie się to powtarzać to może Pani zostać zatrzymana przez policję i doprowadzona na przesłuchanie. Wydaje się, że to może być jeszcze większy problem.