2022.07.24 godz. 09:24 Tomaszów Mazowiecki, Łódzkie

Jak postępować dalej? Jak pociągnąć ich do konsekwencji za uszkodzenie i wydłużenie prac?

Wyjaśnienie sytuacji

Podpisałam umowę na wykonanie i montaż mebli kuchennych. Wg umowy kuchnia miała być wykonana do 6 maja, do dziś jest nieskończona. Panowie przyjeżdżają kilkanaście już razy, ciągle coś poprawiają a ja jeżdżę po 15 km dwa razy dziennie. Moja wytrzymałość dobiegła końca kiedy wczoraj uszkodzili mi dodatkowo bramę garażową, sąsiedzi słyszeli huk jak stolarze wychodzili z mojego garażu. Odjechali i nie przyznają się do winy. Nie mam sił już na rozmowy z nimi. Zapłaciłam zaliczę 8 tysięcy, całkowity koszt nie został jeszcze uregulowany, bo jest nieadekwatny do wykonanych prac, mija się z projektem

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Marcin Długaszek

Lublin, Lubelskie

Odpowiedział(a) dnia: 01 Sie 2022 21:18

Dzień dobry. Jeżeli chodzi o wykonanie i montaż mebli kuchennych to przysługują Pani roszczenia z tytułu nienależytego wykonania umowy. Sporo zależy od tego co jest w umowie, ale jeśli jej postanowienia przewidują termin ukończenia prac, a "fachowcy" pracy nie ukończyli, to po prostu nie wywiązali się ze swojej części umowy i doprowadzili do zaistnienia szkody "ex contractu". Roszczenia te opisane są w art. 471 k.c. Natomiast uszkodzenie bramy to szkoda wynikła z czynu niedozwolonego "ex delicto", może Pani domagać się jej naprawienia na podstawie art. 415 k.c. Pozdrawiam