2020.07.07 godz. 11:28 Rybnik, Śląskie

Jak pozbyć się niechcianych lokatorów na umowie użyczenia.

Wyjaśnienie sytuacji

Dalsza rodzina poprosiła o użyczenie połowy domu (parter). Parter wymagał remontu. Remont został wykonany na koszt rodziny której został użyczony parter domu. W umowie użyczenia został zawarty warunek że każde zmiany poza użyczonym parterem to jest ogród wymagają naszej akceptacji. Rodzina bez naszej zgody wprowadziła zmiany. Dodatkowo zmieniło się nastawienie. Rodzina jest roszczeniowa. Chce dokonać kolejnych zmian (wyciąć drzewo) pomimo naszej stanowczej odmowy. Jak skutecznie "wyprosić" taką rodzinę z domu. Rodzina składa się z dwojga domorosłych i dwójki dzieci.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 07 Lip 2020 12:51

Dzień dobry, najprościej w tej sytuacji będzie najzwyczajniej wypowiedzieć umowę użyczenia. Nie jest to umowa odpłatna, więc rodzina nie będzie korzystać z tak szerokiej ochrony jaką wskazuje ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. Jeżeli po okresie wypowiedzenia rodzina się nie wyprowadzi, to będzie ona mieszkać bez tytułu prawnego i można składać pozew o eksmisję. Zastrzegam, że jeśli Państwa umowa ma jednak walory odpłatności to warto z ostrożności przejść cały tryb z ustawy o ochronie praw lokatorów. Pozdrawiam!
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)