2024.01.05 godz. 15:35 Szczecin, Zachodniopomorskie

Jak prawidłowo zapłacić zachowek? żeby być zabezpieczonym?

Wyjaśnienie sytuacji

Dostałem takiego maila od prawnika : Dzień dobry i zarazem szczęśliwego Nowego Roku : Aby Państwa nie angażować moja Klientka po otrzymaniu wpłaty podpisze oświadczenie, iż jej roszczenie po zapłacie zachowku zostało całkowicie zaspokojone i nie będzie na tej podstawie zgłaszać wobec Pani H żadnych wierzytelności. Dlatego poprosiła mnie o poinformowanie pani Henryki , by wpłata kwoty 25.000 złotych nastąpiła na konto numer konta…………..xxxxxxxxxxxxxxx. Termin ustalony to dzień 31 grudnia 2023 roku ale zważywszy naszą korespondencję proszę o wpłatę do dnia 15 stycznia Czy powinienem zapłacić w taki sposób zachowek czy moźe w jakieś innej formie? która bardziej zabezpiecza moją wpłatę ?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Krzysztof Malinowski

Białystok, Podlaskie

Odpowiedział(a) dnia: 05 Sty 2024 18:56

Dzień dobry, Jeśli zapłata zachowku ma nastąpić pozasądowo, to w takiej sytuacji sugerowałbym przed jej dokonaniem podpisanie stosownej ugody, w której druga strona zrzeknie się wszelkich roszczeń z tego tytułu pod warunkiem otrzymania uzgodnionej sumy pieniężnej. Obietnica podpisania oświadczenia dopiero po otrzymaniu środków pieniężnych jest w zasadzie nieegzekwowalna. W razie potrzeby zapraszam do kontaktu w celu konsultacji lub przygotowania stosownego projektu ugody.