2023.10.11 godz. 14:19 Racibórz, Śląskie

Jak przepisać, (bądź na kogo) mieszkanie żeby nie przysługiwało prawo zachowku?

Wyjaśnienie sytuacji

Mój partner ma 5 letnie dziecko ze mną( nie jesteśmy po ślubie) oraz dwoje niepełnosprawnych dzieci dorosłych z pierwszego małżeństwa. Jest po rozwodzie. Posiada mieszkanie, które chciałby przekazać naszej 5 letniej córce. Jak zabezpieczyć mieszkanie żeby nie przysługiwało prawo do zachowku dla dzieci z pierwszego związku? Czy może przekazać mieszkanie swoim rodzicom, a jeżeli oni przekażą je wnuczce to zachowek nadal będzie przysługiwał? Proszę o wskazanie odpowiedzi na pytanie. Jeżeli mi przekazałby w formie darowizny to musiałby płacić podatek czy tak?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Bukowski

Kielce, Świętokrzyskie

Odpowiedział(a) dnia: 11 Paź 2023 18:53

Jest to możliwe do wykonania w akcie darowizny trzeba wyłączyć zachowek dla innych dzieci, notariusz powinien o tym pouczyć, jest to darowizna w pierwszej grupie więc nie jest opodatkowana. z poważaniem Adwokat Michał Bukowski - Kielce
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)