2022.04.08 godz. 12:46 Bielsko-Biała, Śląskie

Jak przepisać mieszkanie na jedno z dzieci

Wyjaśnienie sytuacji

Witam Kilka tygodni temu zakupiłem mieszkanie komunalne od gminy. Chciałbym teraz przepisać go na jedną z córek. Mam dwie córki. Prosze mi powiedzieć w jaki sposób mogę to zrobić. Z poważaniem Paweł

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 08 Kwi 2022 16:58

Dzień dobry, podstawowe są dwa sposoby i oba wymagają umowy przed notariuszem. Po pierwsze umowa darowizny, co wiążę się z tym, że w przyszłości druga córka na wypadek Pana śmierci będzie mogła się domagać zachowku od obdarowanej. Druga opcja to umowa dożywocia, która wyklucza zachowek, jednak obciążona jest podatkiem PCC. Można też rozważyć zapisanie testamentu na rzecz córki (bez wydziedziczenia drugiej będzie ona mogła kiedyś dochodzić zachowku) i wówczas własność mieszkania przejdzie na rzecz córki po Panu dopiero pośmiertnie. Pozdrawiam, adwokat Michał Filec
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)