2021.04.12 godz. 16:31 Opole, Opolskie

Jak przeprowadzić rozwód w Polsce mieszkając za granica

Wyjaśnienie sytuacji

Potrzebuje porady prawnej dot. rozwodu. Od paru lat żyjemy z mężem w separacji. Ja w Niemczech, on w Szwajcarii. Slub bralismy w Polsce w 2000. W jaki sposób złożyć papiery rozwodowe, czy jest możliwość online i jakie są dalsze procedury rozwodowe. Pozdrawiam Justyna Kania

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Artur Ślemp

Rzeszów, Podkarpackie

Odpowiedział(a) dnia: 12 Kwi 2021 23:13

Sądem właściwym do orzeczenia rozwodu jest Sąd waszego ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania - czyli miejsce w którym ostatnio jeszcze razem mieszkaliście. Jeśli było to w Polsce, Sąd właściwym będzie Sąd w obrębie którego to zamieszkanie ostatnie było. Nie ma możliwości "online", aczkolwiek można wysłać listem poleconym - Sąd zarejestruje sprawę i będzie prowadził postępowanie. Natomiast i tak będzie konieczne stawiennictwo przed tym sądem co najmniej jednego z małżonków lub nawet obydwu na wyznaczonym terminie rozprawy - tak więc trzeba będzie przyjechać na termin rozprawy.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)