2023.08.28 godz. 13:25 Jastrzębie-Zdrój, Śląskie

Jak rozwiązać problem przejazdu przez moją posesję

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Mam problem z sąsiadem. Kupiłem dom po babci i zaczęły się problemy, a mianowicie chodzi o przejazd sąsiada przez moją posesję. W akcie notarialnym z 1975 roku przejazd za drogę miał być za opłatą. Babcia z dziadkiem nigdy nic za przejazd nie dostali. Co mogę w takiej sytuacji zrobić? Kto w takim wypadku odpowiada za stan drogi?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 01 Cze 2024 17:11

Dzień dobry Jeżeli w akcie notarialnym jest wskazane konkretna opłata, to powinna być uiszczana. Czy w księdze wieczystej jest wpisane służebność? Za stan drogi odpowiada uprawniony z tytułu służebności - zgodnie z art. 289 § 1 Kodeksu cywilnego, o ile nic innego nie zapisano w umowie. Cytuję "W braku odmiennej umowy obowiązek utrzymywania urządzeń potrzebnych do wykonywania służebności gruntowej obciąża właściciela nieruchomości władnącej." Z wyrazami szacunku
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)