2023.01.28 godz. 16:49 Szczecin, Zachodniopomorskie

Jak sądownie praktycznie jest ustalana wartość ograniczenia odpowiedzialności pozwanego w przyjmowaniu spadku ze spisem inwentarza

Wyjaśnienie sytuacji

Zmarli rodzice pozostawili zapisany na mnie zadłużony spadek z mieszkaniem bez hipoteki wartość aktywów i pasywów jest na granicy pokrycia. Złożyłem wniosek do sądu o przejęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza (pretensje zgłasza pominięty w testamentach brat) i wypełniłem wykaz inwentarza podając przybliżoną szacunkową wartość aktywów i pasywów (trudny szacunek ze względu na tajemnice bankową i brak niektórych dokumentów) zastrzegłem prawo korekty, jak w praktyce sąd wycenia, wylicza wartość aktywów i jak wydaje wyrok do odpowiedzialności do określonej kwoty wobec późniejszej egzekucji

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marta Rozwadowska-Kucka

Starogard Gdański, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 30 Sty 2023 08:44

To Pan musi wykazywać wartość stanu czynnego spadku. W wątpliwych sprawach kieruję Klientów, by zrobili spis inwentarza u komornika.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 0% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)