2019.07.23 godz. 13:59 Łomża, Podlaskie

Jak skonstruować pismo dla Kierowców nt. weryfikacji prawo jazdy? Oświadczenie jako zgodę na weryfikacji prawo jazdy?

Wyjaśnienie sytuacji

Firma chciałaby kontrolować co jakiś czas uprawnienia kierownicze swoich kierowców. Jak połączyć RODO i brak możliwości kserowania z monitoringiem, że kierowca posiada prawo jazdy? Pomyślałam o weryfikacji i spisaniu, ale musi wyrazić zgodę. Poproszę o podstawę prawną. Wg mnie to 39a Ustawy o transporcie drogowym (branża spożywcza- hurtownia wędlin). Co jeszcze mogę zawrzeć i jakie przepisy powołać?

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Maciej Pewiński

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 24 Lip 2019 15:10

Dzień dobry, oczywiście bez pełnych danych i dokładnego stanu faktycznego trudno jest skonstruować odpowiednie oświadczenie. Wydaje się, że można pomyśleć o wprowadzeniu stosownych zapisów do umowy o pracę, które mogłyby legitymizować uprawnienie firmy do badania, czy dany kierowca posiada stosowne uprawnienia. Również nie widzę przeciwskazań na gruncie RODO do zbierania takich danych. Proszę pamiętać, że RODO nie wprowadziło absolutnej ochrony danych osobowych.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)