2022.06.15 godz. 20:05 Mikołów, Śląskie

Jak sprawiedliwie przygotować podział majątku?

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Mam mały dylemat. Mój ojciec odziedziczył on po dziadkach działkę budowlaną. W latach 90 po namowie brata dokonał podziału oraz darowizny na jego rzecz 50% powierzchni działki. Druga działka należała w 1/4 powierzchni do Ojca, mamy, mojej żony i mnie. Ojciec mój zapytał się czy mam coś przeciwko by na drugiej połówce wybudował dom (wcześniej mieszkał w bloku mieszkalnym) - zgodziłem się bo sam byłem na początku zakładania rodziny i nie było mnie stać na dużą inwestycję. Po drugie widziałem ,że rodzicom coraz ciężej jest "na blokach" (IV piętro). Mój ojciec wybudował nieduży dom, w którym mieszkał lecz niestety w zeszłym roku zmarł. Ja również mieszkam na bloku. W domie zamieszkuje mama. Chcemy uporządkować sprawy spadkowe. Ojciec przed śmiercią napisał odręcznie formę testamentu. Jest to tylko jego pisemne oświadczenie. W skrócie wolą ojca było by cały majątek odziedziczyła mama a po jej śmierci miałbym przejąć go ja z warunkiem spłaty 1/2 domu wybudowanego przez ojca. Mama chciała uporządkować sprawy spadkowe jednak uzyskała ona poradę ,że cała część na której wybudował tata dom powinna być przepisana na mnie a brat powinien dostać tzw zachowek od całości. Mimo ,że brat uzyskał działkę na własność 30 lat temu to skłaniałbym się do tego by spadek został nabyty wg woli ojca. Mam jednak obawy czy biorąc pod uwagę całość majątku będzie brana pod uwagę również działka którą brat uzyskał wcześniej. Jak wybrnąć bezkolizyjnie z tej sytuacji? Czy mam się czegoś obawiać? Nie chciałbym by przez to ,że kiedyś wyraziłem dobrą wolę teraz miałbym dodatkowo stracić na wartości spadku. Bardzo proszę o odpowiedź.

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

MAREK LESIAK

Katowice, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 16 Cze 2022 15:51

Witam , chętnie pomożemy specjalizujemy się w tego typu sprawach zapraszamy do kontaktu telefonicznego tel 507-437-019 .