2023.08.19 godz. 18:31 Poznań, Wielkopolskie

Jak uchronić nieruchomość przed egzekucja komornicza jednego ze spadkobierców?

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, Rok temu zmarł mój ojciec, pozostawiając w spadku mieszkanie. Mieszkanie notarialnie zapisane było na rodziców. Nie przeprowadzaliśmy sprawy spadkowej, po tacie dziedziczy mama, ich syn i córka (czyli ja). Niedawno dowiedziałam się o długach brata, których niestety nie spłaca. Jakie kroki powinniśmy uczynić aby uchronić dom rodzinny przed ewentualną egzekucja komornicza spowodowana zadłużeniem brata? Będę wdzięczna za odpowiedź

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 20 Sie 2023 12:45

W pierwszej kolejności - postępowanie spadkowe. Dłużnik odpowiada za swoje zobowiązania wyłącznie własnym majątkiem, a zatem zajęciu może podlegać jego udział spadkowy (nie cała nieruchomość). Po twierdzeniu nabycia spadku możliwy będzie dział spadku połączony ze zniesieniem współwłasności (nieruhomość przykładowo zasądzona w całości na ojca z obowiązkiem spłaty pozostałych spadkobierców). Zapraszam do kontaktu w tej sprawie: slawomir.suski@adwokatura.pl